Agatha Christie (1890-1976) - która należy do grona najbardziej popularnych autorek kryminałów - w czasie I wojny światowej pracowała w szpitalu jako pielęgniarka, a następnie w szpitalnej aptece. Posiadając pewną wiedzę o truciznach, zaczęła pisać powieść kryminalną (już wcześniej razem z siostrą w dzieciństwie bawiły się w wymyślanie opowiastek). Tak powstał pomysł „na śmierć przez otrucie” wykorzystany przez nią w „Tajemniczej historii w Styles”... i narodził się Herkules Poirot, bohater wielu kolejnych powieści detektywistycznych.
3 grudnia 1926 roku brytyjska pisarka zaginęła. Policja odnalazła jej porzucony samochód, a w poszukiwania zaangażowała się cała Anglia (Arthur Conan Doyle udał się z jej rękawiczką po pomoc do medium). Christie odnalazła się po 11 dniach w hotelu w Harrogate, ale nigdy nie wyjaśniono okoliczności tego zaginięcia.
Do najbardziej znanych powieści kryminalnych Agathy Christie można zaliczyć „Morderstwo w Orient Expressie”, „I nie było już nikogo”, „Śmierć na Nilu”, „4.50 z Paddington” i „Zabójstwo Rogera Acroyda”.