Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Uchwała przypomina, że w 1822 roku w Wilnie zostały po raz pierwszy opublikowane "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. "Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne +Romantyczność+, +Powrót taty+, +Świtezianka+, +Pani Twardowska+, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury…”.
Nie można było zatem wybrać w tym roku na Narodowe Czytanie innego dzieła literackiego niż „Ballady i romanse”. Chcemy razem z Państwem i młodzieżą odczarować Mickiewicza, pokazać, że nie jest on trudny i nudny. Pragniemy Was zaprosić do wspólnej podróży przez „Ballady i romanse”. A jak to zrobimy? Otóż proponujemy uczniom Waszych szkół wybranie jednej ballady lub romansu Adama Mickiewicza i przedstawienie tego utworu w dowolny sposób (np. przeczytanie w podziale na role przez kilka osób, jako przedstawienie teatralne itd.) na Narodowym Czytaniu, które odbędzie się 2. września (piątek) 2022 r. o godzinie 12.00. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich przy al. Sportowców 3. Przedstawienia „Ballad i romansów” poprzedzone zostaną krótkim wstępem o samym Mickiewiczu i omawianym dziele.
Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa jak i młodzież do wspólnej zabawy, do wspólnego odczarowania Mickiewicza, do wspólnego czytania.

Zapraszamy!