„Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”
W ramach konkursu na inicjatywy lokalne rozstrzygniętego przez Siemianowicką Bibliotekę, odbyło się kolejne spotkanie, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Wrazidlok
Gościem spotkania w piątkowe popołudnie był Leszek Jodliński – historyk sztuki, politolog, muzeolog, pracownik administracji publicznej i samorządowej oraz gremiów eksperckich. Natomiast tematem rozmów była najlepsza książka historyczna 2021 roku pt. „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”.
Autor książki, Pan Jodliński przeniósł zgromadzone osoby do miejsc znanych i nie znanych, takich jak Toszek czy Gliwice. Wydobył na światło dzienne historie osób, które mieszkały na Śląsku w trudnych historycznie czasach. Była to przede wszystkim opowieść o kruchości życia i wydarzeniach, które były przyczynkiem do prześladowania Żydów. Historia Górnego Śląska nie byłaby bowiem pełna bez żydowskiego dziedzictwa. Historie opowiedziane przez autora są warte uwagi, zatrzymania. Chętnych do lektury tej pozycji już niedługo zapraszamy do naszej Biblioteki.
Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.