W dniu 23 września 2022 roku o godzinie 17.00 Stowarzyszenie WRAZIDLOK oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach zapraszają na opowieść o czterech wybitnych kobietach, Ślązaczkach, w ramach inicjatywy oddolnej "Siemianowice DZIEJE SIĘ", wyłonionej w konkursie "Przyjdź do nos - jest BLISKO". Spotkanie odbędzie się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich przy Alei Sportowców 3.

Tym razem naszym gościem będzie Pani Marlena Szyszka. W trakcie wykładu pn. "Wielkie Ślązaczki" Prelegentka opowie o osobistościach:

- Joannie Gryzik - solidnej, śląskiej gospodyni, dziedziczce Carolusa Godulli, która zostawiła za sobą huty, kopalnie, ale też szkoły, przytułki i kościoły.
- Matce Ewie von Tiele - Winckler - aniele miłosierdzia, która mogła pławić się w salonowym luksusie a działała na rzecz śląskich sierot i rodzin.
- Daisy von Pless – potomkini angielskich królów, właścicielce najwęższej talii, łabędziej szyi i wielu dzieł dobroczynnych na rzecz swoich poddanych od Berlina, Wałbrzycha po Pszczynę.
- Blance de Paivie – kurtyzanie i koneserce sztuki, która po sobie zostawiła wspaniały Świerklaniec.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Priorytet 4. Kierunek Interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka| Lokalność| Inicjatywy| Społeczność| Kooperacja| Oddolność.