Cele Zrównoważonego Rozwoju
Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, znana również jako Cele Zrównoważonego Rozwoju, to plan działania opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w celu rozwiązania najważniejszych problemów społecznych, ekonomicznych i środowiskowych do roku 2030. Jest to globalna inicjatywa mająca na celu poprawę jakości życia ludzi na całym świecie, ochronę planety oraz zapewnienie, żeby żaden kraj i żadna społeczność nie została pozostawiona w tyle.
Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 skupia się na 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju, które zostały przyjęte we wrześniu 2015 roku podczas Szczytu ONZ w Nowym Jorku. Oto lista tych celów:
1.Wyeliminowanie skrajnej biedy we wszystkich jej formach i wszędzie.
2.Wyeliminowanie głodu, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, poprawa żywienia i promowanie zrównoważonej rolnictwa.
3.Zapewnienie zdrowego życia i promowanie dobrego samopoczucia dla wszystkich w każdym wieku.
4.Zapewnienie wysokiej jakości edukacji, promowanie dostępu do nauki przez całe życie dla wszystkich.
5.Równość płci i wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt.
6.Zapewnienie dostępu do czystej wody i sanitariów oraz odpowiedniego zarządzania zasobami wodnymi.
7.Zapewnienie dostępu do energii elektrycznej, zrównoważonej energetyki, i promowanie efektywności energetycznej.
8.Promowanie trwałego, inkluzywnego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, pełnego zatrudnienia i godziwej pracy.
9.Budowanie odpornych infrastruktur, wspieranie inkluzywnej i zrównoważonej industrializacji.
10.Redukcja nierówności w kraju i między krajami.
11.Zapewnienie zrównoważonego rozwoju miast i osad oraz zapewnienie dostępu do godnych warunków mieszkaniowych.
12.Zapewnienie zrównoważonego konsumpcji i produkcji.
13.Podjęcie pilnych działań w celu zwalczania zmian klimatu i jej skutków.
14.Ochrona życia podwodnego, zrównoważone zarządzanie oceanami i ich zasobami.
15.Ochrona, przywracanie i promowanie zrównoważonego wykorzystania ekosystemów lądowych.
16.Promowanie pokoju, zapewnienie dostępu do sprawiedliwości i budowanie skutecznych, odpowiedzialnych i otwartych instytucji.
17.Wzmocnienie środków realizacji celów i globalnego partnerstwa dla zrównoważonego rozwoju.
Biblioteki odgrywają kluczową rolę w promowaniu i osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju 2030. Miejska Biblioteka im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich swoją działalnością oraz ofertą proponuje kilka sposobów, jakie mogą przyczynić się do realizacji postulatów agendy:
Dostęp do wiedzy: Biblioteki pełnią rolę w dostarczaniu dostępu do informacji, edukacji i wiedzy na różnorodne tematy, co wspiera cele związane z edukacją, zdrowiem, wzmocnieniem pozycji społeczności, itp.
Promowanie czytelnictwa: Popularyzacja czytelnictwa może przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat celów zrównoważonego rozwoju oraz ważności osiągnięcia tych celów.
Edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju: Biblioteki mogą organizować warsztaty, prelekcje i wydarzenia związane z tematyką zrównoważonego rozwoju, aby zwiększyć świadomość i zaangażowanie społeczności lokalnej.
Promowanie zrównoważonego stylu życia: Biblioteki mogą działać jako wzorce zrównoważonego zarządzania zasobami, np. poprzez wdrażanie praktyk oszczędzania energii, segregacji odpadów itp.
Partnerstwo i współpraca: Biblioteki mogą nawiązywać partnerstwa z różnymi organizacjami i instytucjami w celu realizacji wspólnych działań związanych z Agendą 2030.
Promowanie odpowiedzialności społecznej: Biblioteki jako instytucje publiczne mogą działać jako wzór odpowiedzialności społecznej, podejmując działania na rzecz społeczności i środowiska.
Pamiętajmy, że sukces realizacji Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 zależy od zaangażowania całego społeczeństwa, a biblioteki stanowią ważny element tego procesu.
Zróbmy to razem!