W ramach projektu „Biblioteka blisko Człowieka” rozstrzygnęliśmy konkurs na inicjatywy oddolne „Przyjdź do nos, jest blisko”. Razem z projektodawcami wyłoniliśmy lokalnych liderów, którzy wspólnie z Biblioteką zrealizują swoje pomysły, podzielą się z nami swoją wiedzą, pasjami i umiejętnościami.
Już dziś zaplanujcie swoje uczestnictwo w tych niezwykłych wydarzeniach, bo będzie się działo! Obserwujcie nasz profil na FB i Instagramie oraz śledźcie aktualności na www.mbpsiemianowice.pl. To tam będziemy zdradzać szczegóły wydarzeń oraz zapraszać Was do udziału!
Siemianowice - DZIEJE SIĘ! - to cykl działań aktywizujących mieszkańców Siemianowic Śląskich od dzieci do seniorów. W okresie od sierpnia do września zaplanowane zostały tematyczne spacery po mieście oraz cztery wykłady będące doskonałym uzupełnieniem. I tak m.in. podążymy śladami siemianowickich Donnersmarcków czy siemianowickich Żydów, powspominamy jak budowały się Siemianowice i dowiemy się jakie zmiany zaszły w mieście po 1945 r.
Cyfrowy senior - w ramach kolejnego projektu w miesiącu wrześniu br. nauczyciele wraz z młodzieżą II LO przeprowadzą cykl warsztatów kreatywnych z haftu matematycznego, fotografii smartfonowej. Ogłosimy konkurs dla młodzieży klas VII i VIII siemianowickich szkół podstawowych pn. Nowe zakończenia dawnych opowieści. Celem będzie dopisanie nowego zakończenia dawnych utworów książek oraz publikacja nagrodzonych prac.
 „Kobieta umie dochować tajemnicy. Tajemnicy swojego wieku” (Wolter) Babcia XXI w. - Projekt oparty o edukację, który dotyczy kobiet w wieku dojrzałym 50+. W okresie od kwietnia do września br. zaprosimy do udziału w 12 spotkaniach z ekspertami i specjalistami z różnych dziedzin, które pozwolą obalić mity oraz poznać i zrozumieć mechanizmy funkcjonowania kobiety 50+. Projekt skierowany jest do kobiet w wieku 50+.
Konkurs „Przyjdź do nos jest BLISKO” odbył się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025 Priorytet 4. Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.