Biblioteka jest miejscem, gdzie mieszają się pokolenia, dlatego nie mogło zabraknąć również i wydarzeń dla osób, które były naocznymi świadkami historii poprzedniego stulecia. Spotkanie warsztatowe z siemianowickim pisarzem Stefanem Maruszczykiem, autorem „Siemianowice, kerych niy znocie”, odbyło się 22 października w ramach inicjatywy stworzenia nowej książki koncentrującej się na historii naszego miasta.

Podstawą miały być relacje „z pierwszej ręki”, dlatego ku radości organizatorów oraz samego autora na spotkanie przybyło wielu mieszkańców pamiętających czasy wojenne. Zebrani wymieniali się opowieściami zarówno tragicznymi (przehandlowanie omyłkowo pieniędzy na jedzenie za worek z końskim łbem) jak i zabawnymi (spontanicznie organizowane potańcówki ówczesnej młodzieży na mieście), wspominając przy tym słodko-gorzkie realia dzieciństwa w czasach drugiej wojny światowej.

Lekcja żywej historii nie była jedynie okazją do zintegrowania się podczas wyjątkowo żwawego spotkania, ale także bliższego zetknięcia z literaturą. Wielu gości wyraziło chęć przeczytania nadchodzącej książki, udowadniając, że obcowanie z nimi wciąż opiera się przeciwko zostaniu reliktem przeszłości.

Spotkanie zrealizowane siłami i przy współudziale partnera Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich oraz Fundacją Stajnia. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.