We wtorek, 14 czerwca odbył się drugi z zaplanowanych przez Bibliotekę historycznych spacerów śladami książki, który poprowadziła niezastąpiona Pani Małgorzata Derus, była Konserwator Zabytków Siemianowic Śląskich, obecnie pracownik muzeum i autorka wielu artykułów o tematyce historycznej. Tym razem przedmiotem spacerów były ciekawe budynki znajdujące się w historycznych częściach naszego miasta. Pierwszym odwiedzonym budynkiem był ratusz Huty Laura przy ul. Jana 3 Sobieskiego 2. Powstał on w 1897 roku według projektu Wilhelma Wakkana. W 1923 roku połączono Hutę Laurę z Siemianowicami, a budynek ratusza przekształcono na cele mieszkalne.

Na spacerze uczestnicy mogli zobaczyć także dawne wille przy ulicy Katowickiej, które kiedyś należały do dyrektora kopalni i jego najbliższych współpracowników. Wśród odwiedzonych miejsc nie zabrakło także pięknie odrestaurowanego budynku, w którym mieści się najstarsza kryta pływalnia w Europie oraz obecnego budynku ratusza.

Wydarzenie dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Priorytet 4. Kierunek Interwencji 4.1. BLISKO - Biblioteka| Lokalność| Inicjatywy| Społeczność| Kooperacja| Oddolność.