
75 latka – SIEMIANOWICKA BIBLIOTEKA
W wydaniu Głosu Miasta z 31 maja 2023 ukazał się artykuł z okazji 75 lecia naszej Biblioteki. Jego treść znajdziecie także poniżej. Zapraszamy do lektury!
75 latka – SIEMIANOWICKA BIBLIOTEKA
Rok 2023 jest rokiem jubileuszowym dla naszej biblioteki, obchodzimy bowiem rocznicę 75 lecia istnienia. Biblioteka jest jedną z najstarszych instytucji upowszechniania kultury w mieście. Powojenne dzieje Biblioteki rozpoczynają się 21 stycznia 1948 roku, gdy uchwałą Miejskiej Rady Narodowej utworzono w Siemianowicach Śląskich Miejską Bibliotekę Publiczną. Obecny budynek Biblioteki, mieszczący się przy al. Sportowców 3 powstał siłą pracy więźniów, a w naszych zbiorach znaleźć można archiwalne cegiełki, dzięki zakupom których, mieszkańcy przyczynili się do wybudowania Biblioteki, którą znacie do dziś. Budynek został oddany do użytku w roku 1972.
Jubileusz Biblioteki jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci. Trudno, bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Biblioteka to nie tylko miejsce spędzania czasu, biblioteka to Pracownicy - Bibliotekarze, którzy tworzą atmosferę tego miejsca. Korzystając z okazji chciałabym w szczególny sposób podkreślić rolę naszych Bibliotekarzy i wkład pracy w tworzenie i rozwijanie Instytucji kultury jaką jest nasza Biblioteka. Bibliotekarze rekomendują nowości, doradzają w wyborze, polecają kolejne tomy z serii. Odgadują w magiczny sposób też to, o czym myśli czytelnik. Jeśli czegoś nie ma w zbiorach, zamawiają poszukiwane przez czytelnika tytuły.
Bibliotekarz potrafi wyszukiwać informacje, ale co ważniejsze potrafi je analizować, selekcjonować i wybierać te właściwe i rzetelne. Bibliotekarz odkłada także zwrócone książki na miejsce. Wydaje się to banalnym zadaniem? Nie do końca – znajomość UKD – Uniwersalnej Kwalifikacji Dziesiętnej i alfabetu jest tutaj kluczowa.
Bibliotekarz porządkuje zbiory, sprawdza ich układ, robi także skontrum i selekcję księgozbioru. Wydziela także z dostępnych pozycji nowe działy i serie, aby jak najbardziej odpowiadać na potrzeby użytkowników.
Bibliotekarz zna się nie tylko na książkach, ale także audiobookach, e-bookach, filmach, grach planszowych, prasie, śledzi rynek wydawniczy i zamawia pozycje do biblioteki. Na widok kuriera z paczkami z nowościami bibliotekarz uśmiecha się od ucha do ucha. Naklejanie kodów, stemplowanie, opisywanie, katalogowanie, naklejanie sygnatur na grzbiety – to codzienne zadania bibliotekarza, które wykonuje, zanim książka trafi do czytelnika.
Bibliotekarz jest zawsze uśmiechnięty, komunikatywny, uczynny, pomocny, empatyczny. Tworzy miłą i pozytywną atmosferę, a czasem zażartuje i pośmieje się z czytelnikiem. Czyta po kilka książek naraz, aby potem móc je polecać czytelnikom. Jednak i tak nie wystarcza mu czasu na przeczytanie całego księgozbioru biblioteki…
Bibliotekarz jest animatorem i edukatorem. Wymyśla scenariusze zajęć i prowadzi kreatywne warsztaty np. plastyczne, literackie, rękodzielnicze. Podczas ferii zimowych i wakacji ma ręce pełne roboty, ponieważ przygotowuje atrakcyjne zajęcia. Czasem zmienia się w artystę i tworzy coś z niczego. Ciekawe i nieszablonowe warsztaty przyciągają małych i dużych czytelników, a nauka poprzez zabawę pokazuje, że biblioteka to świetne miejsce do spędzania czasu.
Bibliotekarz jest również organizatorem wydarzeń. Spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, konkursy, pikniki. Umawia autorów, artystów i prowadzących, pilnuje umów i terminów. Bibliotekarz organizuje i prowadzi też różne kluby jak np. klub dyskusyjny, szachowy czy gier planszowych. Bibliotekarz dobrze sprawdza się także w projektach. Pisze wnioski do wszelkich możliwych grantodawców. Następnie koordynuje, realizuje projekt, a na końcu rozlicza.
Do organizacji tych wszystkich wydarzeń potrzebna jest oprawa graficzna, więc nasz Bibliotekarz zmienia się w grafika. Tworzy plakaty, ulotki, broszury. Umiejętności cyfrowe są tutaj na wagę złota. Dobrze, że zna darmowe programy graficzne i banki zdjęć. Pamięta przy tym o prawach autorskich i RODO. Obecnie bibliotekarz często staje przed i za kamerą, kręcąc filmy. Współczesny Bibliotekarz jest także specjalistą do spraw promocji. Redaguje teksty na stronę internetową biblioteki, Facebooka czy Instagrama. Robi zdjęcia do relacji, pisze teksty promocyjne do lokalnych gazet.
I w końcu Bibliotekarz jest otwarty na ludzi, wiedzę, nowości i zmiany. Zwłaszcza w obecnych nieoczywistych i niepewnych czasach. Cały czas się uczy, dokształca.
Współczesny Bibliotekarz odpowiada na zmiany, szuka rozwiązań, pokojowo rozwiązuje problemy. Przełamuje bardzo często swoje bariery, opory czy wychodzi poza strefę komfortu. Bibliotekarz to osoba, która łączy ludzi, tworzy miejsce kulturalne dla innych i z innymi. Współpracuje, dzieli się wiedzą i doświadczeniem, pomaga. Jest wytrwały w swojej wizji, ale też elastyczny w działaniach, przyjmuje punkt widzenia innych.
Współczesny Bibliotekarz pełni wiele ról i funkcji. Jednak spokojnie! Bibliotekarz też nie posiada wszystkich wymienionych umiejętności, czy nie wykonuje wszystkich tych zadań. Bibliotekę tworzy Zespół Bibliotekarzy i najważniejsze, aby połączyć kompetencje i umiejętności wszystkich pracowników, wspierać się i uzupełniać, punktować mocne strony, aby tworzyć razem wspólne rzeczy. Bibliotekarz przede wszystkim współpracuje z innymi pracownikami biblioteki, z instytucjami kultury i edukacji, domami kultury, harcerzami, fundacjami, stowarzyszeniami. Za to wszystko chciałabym przy okazji jubileuszu 75 lecia Biblioteki serdecznie podziękować, Bibliotekarzom i Pracownikom. Bez waszej pracy nie byłoby tej instytucji ani tego jubileuszu. Dziękuję.
Podziękowania należą się również wszystkim, którzy przez te wszystkie lata z nami współpracowali i na których pomoc i wsparcie zawsze możemy liczyć.
Przede wszystkim dziękuję naszym czytelnikom, bo to dzięki WAM nasza praca ma sens. Stojąc na progu zmian, liczę, że planowana inwestycja związana z przebudową budynku Biblioteki sprawi, że wszystko co najlepsze jeszcze przed nami! Liczę, że będziecie z nami przez kolejne 75 lat, bo razem zawsze można więcej!
Autor: Bogumiła Śliż. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A.Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich