Latem więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Po aktywnym wypoczynku proponujemy relaks z wymarzoną książką.
„Co się stało z Mirandą Huff?" to zaskakujący psychologiczny thriller hiszpańskiego pisarza. W iście amerykańskim stylu, bo rzecz dzieje się w Los Angeles. Mała wiwisekcja małżeństwa scenarzystów, które przechodzi kryzys... a żona nagle znika. Ale skąd wzięły się ciała innych kobiet? Takiej „Komedii ANTYromantycznej" w wykonaniu Aleksandry Tyl nie powstydziłaby się sama Joanna Chmielewska. Polskie „Zgodne małżeństwo" z dwudziestoletnim stażem (i tyluż letnią rutyną) dojrzało do zmian (to znaczy małżonek dojrzał). Spragniony świeżych uniesień zapomniał do czego zdolne są kobiety (konkretnie jego żona).
Renata Kosin stwierdza, że „Wszystko będzie dobrze", a wszyscy czasami potrzebujemy takiego właśnie zapewnienia. Tym bardziej Ida, która sama zajmuje się nastoletnim synem. Aż trudno uwierzyć, że więcej kłopotów sprawiają jej „zwariowane" ciotki-bliźniaczki. Pozytywnie zakręcone starsze panie nie ustają w wysiłkach, aby wydać Idę za mąż i nawet pandemia nie stanowi dla nich przeszkody. Zmęczona brakiem perspektyw Dobrusia - bohaterka powieści Sylwii Kubik wyjeżdża na odpoczynek do pensjonatu na Żuławy. „Żuławska miłość" zmienia życie tytułowej Dobrosławy, a przede wszystkim odmienia ją samą, ponieważ czuje, że nareszcie odnalazła swoje miejsce na ziemi.
Anna Dziewit-Meller jako „zawodowa dyletantka interesująca się dosłownie wszystkim" uraczyła nas felietonami, które mieszają teraźniejszość z przeszłością tak jak „klachy" przy „Darciu pierza". „Plac Senacki 6PM" Vincenta V. Severskiego to rzetelna powieść szpiegowska, która rozgrywa się w Helsinkach w 1990 roku. Pajęcza sieć, swoista łamigłówka, czyli gra wywiadów w czasie transformacji ustrojowych w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, ze Związkiem Radzieckim na czele. Ale tylko my wiemy, jak potoczyła się dalej historia...
W przeszłość zabiera nas także Magdalena Wala. W 1944 roku „Miedzy jeziorami" na Mazury trafia Polak skierowany tam przez Niemiecką Rzeszę na przymusowe roboty. „W sercu wroga" niespodziewanie odnajduje się dwoje rozbitków, ludzi stojących po przeciwnych stronach barykady. „Odzyskany los" Marzeny Rogalskiej stanowi czwarty - a zarazem ostatni tom opowieści o Karli Linde, która w 1947 roku wraca z Anglii do Polski. Powojenna rzeczywistość to dla młodziutkiej kobiety czas wyzwań i pokonywania trudności. Mamy okazję śledzić jej losy na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Filia nr 10 życzy interesującej lektury.