
Piłkarskie Siemianowice
Z ARCHIWUM Ś - PIŁKARSKIE SIEMIANOWICE
Trwają XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022. Turniej w Katarze to pierwsze mistrzostwa świata, które odbywają się na Bliskim Wschodzie i po raz pierwszy w kraju islamskim. To pierwszy mundial, który rozgrywa się jesienią… A emocje kibiców piłki nożnej z pewnością nie po raz pierwszy będą bardzo gorące…
W tej jesiennej mundialowej atmosferze chcemy zachęcić do poznania, przypomnienia sobie tradycji piłkarskich w naszym mieście, które sięgają początków XX wieku.
W 1907 roku powstał jeden z pierwszych na Śląsku klub piłkarski: KS 07 Siemianowice (FC Laurahutte). Przed II wojną światową pięć klubów z obecnych Siemianowic brało udział w rozgrywkach ligi śląskiej. Do silniejszych, bardziej znanych należały: Śląsk Siemianowice, Iskra Siemianowice, GKS Jedność Michałkowice, KS Bytków. W literaturze fachowej i śląskiej prasie można też znaleźć wzmianki o takich jak: Powstaniec, Wiktoria, Strzelec Przełajka, Przyszłość Michałkowice, Siła Michałkowice czy Naprzód Bytków. W historii powojennej w naszej pamięci wpisała się oczywiście Siemianowiczanka i KS Górnik.
A w tych bogatych dziejach siemianowickiej piłki nożnej wyróżnić trzeba Zygmunta Maszczyka (złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. i srebrny X Mistrzostw Świata w Montrealu w 1974 r.)
W książce 100 LAT PIŁKI NOŻNEJ W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH autorzy: Jan Komander, Wojciech Krzystanek oraz Dariusz Latkowski w niezwykle interesujący sposób przybliżyli historię klubów oraz biografie siemianowickiej „11 STULECIA”. Znaleźli się w niej: Zygmunt Maszczyk, Alojzy Łysko, Józef Bon, Alojzy Deja, Marek Koniarek, Kazimierz Rzychoń, Ludwik Październik, Augustyn Drzymała. Teodor Wieczorek, Karol Kordysz, Marian Szeja. Większość z nich swoje piłkarskie kariery zaczynało w HKS Siemianowiczanka (powstała w 1945 r., popularna nazwa „Ciciana”). Zachęcamy do zapoznania się z tą bogato ilustrowaną, niezwykle wartościową publikacją,
Źródłem wiedzy o znanych siemianowickich sportowcach jest też książka pt.: SIEMIANOWICCY OLIMPIJCZYCY (1924-2016), której współautorem jest Jan Komander.
Serdecznie zapraszamy też do czytelni w Bibliotece Centralnej, która w zbiorze artykułów prasowych posiada również wiele dotyczących sportowego/piłkarskiego życia naszego miasta.
Zawodnikom „grodu Siemiona” życzymy samych sukcesów, zaś kibicom MUNDIALU tylko pozytywnych wrażeń J
Źródła:
Grzegorczyk S.: Gra o medal, 1975
Igrzyska Olimpijskie, 1973
Janeczek Z.: Od Sancovic do Siemianowic, 1996
Komander J.: Siemianowiccy olimpijczycy, 2016
Komander: 100 lat piłki nożnej w Siemianowicach Śląskich, 2022
Nos K.: Historia sportu starsza niż miasto W: Kalendarz Siemianowicki na rok 2005
http://www.siemianowice.pl/aktualnosci/historia-pilki-noznej-w-siemianowicach-slaskich.10678/
http://www.twoje.siemianowice.pl/?page_id=5449&page=10