
SPACERKIEM PO RACIBORZU Z BIBLIOTEKARKĄ
W raciborskim muzeum w niewielkim pomieszczeniu (niczym w grobowej komorze) możemy obejrzeć mumię młodej kobiety imieniem Dżed-Amonet-ius-anch, której zabandażowane ciało spoczywało niegdyś w bogato zdobionym kartonażu. Ten z kolei był umieszczony w dwóch drewnianych sarkofagach. Wizerunek kobiecej twarzy przypomina zwiedzającym, że zmumifikowane zwłoki Egipcjanki nie są jedynie muzealnym eksponatem.
Duże wrażenie wywiera sama siedziba muzeum, mieszcząca się w dawnym kościele Dominikanek. W jej zasobach znajdują się miedzy innymi dwie karty z ręcznie malowanego graduału raciborskiego (księgi liturgicznej z przełomu XV/XVI wieku).
Pozostałe miejscowe zabytki są również godne podziwu. Zamek - w którym zachowała się gotycka kaplica św. Tomasza Becketa z końca XIII wieku - dużo zawdzięcza ważnej postaci w jego dziejach, jaką był Mieszko I (IV) Laskonogi, książę z dynastii Piastów, który w 1172 roku otrzymał Księstwo Raciborskie. Na rynku przyciąga wzrok wspaniała Kolumna Maryjna ufundowana jako wotum po zarazie morowej w 1725 roku. Piękne murale mieszczą się na starówce. Jeden z nich przedstawia mapę Raciborza z XVIII wieku.
Oczywiście Racibórz ma do zaoferowania o wiele więcej miejsc godnych poznania, chociażby ze względu na jego bogatą przeszłość – w latach 1108-1945 był jedną z historycznych stolic Górnego Śląska.