
„Z ARCHIWUM Ś” – POLSKI JAMES DEAN W SIEMIANOWICACH
3 listopada 1927 roku w miejscowości Kniaż (obecnie Ukraina) urodził się Zbigniew Cybulski. Co łączyło kultowego aktora z naszym miastem? Pewnie wielu z Was wie, że w latach 1946-1950 rodzina Cybulskich mieszkała w kamienicy Niewolskich przy ulicy Parkowej 14. Dopiero później Cybulscy osiedlili się w Katowicach, w których pochowano tragicznie zmarłego Zbigniewa…
Mówiono o nim polski James Dean lub Brando. Był idolem młodzieży, podziwiającej jego swobodę w życiu i grze, naśladującej styl ubierania się. Widziano w nim kogoś więcej niż aktora. „Był wielki, młodzieńczy, wodzowski; misjonarz, goniący gdzieś myślami, lubiący rzeczy duże i mocne słowa”. (Jerzy Afanasjew).
Zbigniew Cybulski uważany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów w polskiej powojennej kinematografii. Po wojnie studiował na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, który porzucił dla aktorstwa. W 1953 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Pierwsze teatralne kroki stawiał w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku . Był współzałożycielem, aktorem i reżyserem studenckiego teatru "Bim-Bom". Na początku lat 60. przeniósł się do Warszawy, gdzie początkowo występował w teatrze Wagabunda, później Ateneum. Jego największą pasją był film. Zadebiutował w 1955 roku w filmie „Pokolenie” Andrzeja Wajdy. Zasłynął rolą Maćka Chełmickiego w filmie "Popiół i diament”. Wystąpił w ponad 30 filmach, w tym tak znanych jak: "Ósmy dzień tygodnia", czy "Rękopis znaleziony w Saragossie".
8 stycznia 1967 roku Zbigniew Cybulski wracając z planu filmu, spóźnił się na pociąg relacji Wrocław-Warszawa. Próbując do niego wskoczyć już w czasie biegu, wpadł pomiędzy wagony. Z wypadku został przewieziony do szpitala, lecz zmarł godzinę później. Nie ukończył 40 lat…
Artysta do dzisiaj wzbudza duże zainteresowanie. W 1996 roku przyznano mu pośmiertnie Super Złotą Kaczkę dla najlepszego aktora w historii polskiego kina, a w plebiscycie "Polityki" na najwybitniejszego aktora zajął 4 miejsce.
Zachęcamy do przeczytania ciekawych pozycji książkowych, ukazujących gwiazdora filmowego nie tylko jako obiekt westchnień tysięcy kobiet, ale też jako chłopaka z nerwicą natręctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki, aktora z problemami z dykcją i pamięcią. W Bibliotece Centralnej można zapoznać się z wieloma interesującymi artykułami prasowymi na temat legendy Zbigniewa Cybulskiego.
Żródła:
https://wroclaw.tvp.pl/.../lepiej-bylo-zginac-mlodym-50...
https://www.filmweb.pl/person/Zbigniew+Cybulski-26/biography